מהי טקסונומיה
המונח טקסונומיה מתאר ענף במדע העוסק בהגדרה, תיאור ומיון של אורגניזמים הכוללים את כל הצמחים, בעלי החיים והמיקרו-אורגניזמים על פני כדור הארץ. טקסונומים מתארים מינים על סמך מחקר מורפולוגי, התנהגותי, גנטי וביוכימי. הם מזהים, מתארים וממיינים אורגניזמים חיים ומגלים ומגדירים מינים חדשים למדע. כיום מוכרים כ-1.78 מליון מינים של צמחים, בעלי חיים ומיקרו-אורגניזמים, אך על פי הערכות שונות קיימים בטבע כ- 5 עד 30 מליון מינים. מקור המונח טקסונומיה הוא ביוונית. טקסיס: סידור או ארגון; נומוס: חוק.
 
בין טקסונומיה לסיסטמטיקה
המיון הביולוגי מושתת על עקרון ההסטוריה האבולוציונית המניח שכל מין התפתח ממין אחר. כך נוצר עץ שהתפצלות ענפיו השונים מייצגת את היחס שבין הקבוצות השונות במדרג הטקסונומי. מחקר זה אנו מכנים בשם סיסטמטיקה. זיהוי מדויק של מין על ידי טקסונום מאפשר את שיוכו לענף הסיסטמטי הנכון ובכך מאפשר את הבנת הקשרים האבולוציוניים בין המינים השונים במגוון הביולוגי הקיים בכדור הארץ.
 
הסיווג מתקיים ברמות היררכיות שונות, החל בממלכה, מערכת, מחלקה, סדרה, משפחה, סוג ומין. אלה מתחלקות לעתים גם לקבוצות-על ולתת-קבוצות (לדוגמה תת-סדרה, משפחת-על). מתן השמות (נומנקלטורה) של קבוצות מרמה של על-משפחה ועד תת-מין מותנה באישור של ועדות בינלאומיות בתחומי נומנקלטורה של צמחים, בעלי חיים ומיקרואורגניזמים.