סקר נמלים (Insecta: Hymenoptera: Formicidae) ביער ברעם

יער ברעם, הממוקם בהרי הגליל העליון קרוב לגבול הצפון של ישראל, היה מטופח ומשומר במשך מאות שנים על ידי בעליו, הכניסיה המרונית של כפר בירעם. לעומת זאת, השטחים סביבו שימשו לחקלאות ומרעה, והעצים נכרתו להסקה. הממשק המשמר היה מבוסס בעיקר על מניעת כריתת עצים שלמים ועל מתן אישור לרעיית עדרים בפרקי זמן קצרים בעונת הקיץ. שנים לאחר הקמת מדינת ישראל, יער ברעם הוכרז כשמורת טבע, ובשנות ה-90 גם השטחים סביבו, כך שהוא יכול היה להתרחב על חשבון החורש והבתה הים תיכוניים. יער ברעם נשאר היער הצפוף היחיד בישראל המורכב בעיקר מעצי אלון מצוי (Quercus calliprinos). הוא משתרע על פני 1000 דונם וצפיפות העצים הממוצעת 73.5 לדונם; גובה צמרת האלונים, כ- 6.6 מטר (Westphal et al., 2009).

כתוצאה ממשק משמר לאורך זמן יתכן שהוא יכול היה לשמש כמקלט למיני בעלי חיים צפוניים או אוהבי סביבה קרירה יחסית, באזור שהיה נתון ללחצים אנטרופוגניים. מטרות הסקר היו לאשר הנחה זו, ולגלות מינים של נמלים לא ידועים להרי הגליל העליון. חברת הנמלים באזור לא נחקרה לעומק מבחינה טקסונומית (Vonshak and Ionescu, 2010), ומעט עבודות אקולוגיות בוצעו בחבל ארץ זה.  

הסקר נעשה על פי הכללים של פרוטוקול ALL  (Agosti and Alonso, 2000, and Bestelmeyer et al., 2000) עם שינויים קטנים וכלל 5 שיטות עבודה לאורך 6 קווים בני 200 מטר כל אחד:  30 מלכודות קרקע לקו לסה"כ 1260 ימי מלכודת, מלכודות על 10 עצים (420 ימי מלכודת), חיפוש אקטיבי על הקרקע ועל עצים, ואיסוף מצא עלים למתקני Winkler בגודל 60 ליטר כל אחד משלוש נקודות אקראיות לאורך תשעה קווים.

בסה"כ נלכדו 1700 נמלים השייכות ל-37 מינים (טבלה מס' 1). ביניהם היו 13 מינים שלא נמצאו עד כה בגליל העליון ברשימה המעודכנת של  Vonshak and Ionescu (2010). רובם היו בעלי תפוצה פלארקטית אירופית או אסייתית כפי ששיערנו. Camponotonous lateralis התגלה לראשונה בישראל לאחר תיאורו על ידי Forel ב- 1910. לכן נוכחות מין זה בישראל מאושרת סופית. הנומנקלטורה של שלושה מינים אינה בטוחה: Temnothorax sp. IL09, Temnothorax sp. near affinis ו- Aphaenogaster sp. near epirotes.

תוכנית המענקים