פאונת האיצטלנים לאורך חופי הים התיכון של ארץ ישראל: הגעה והתפשטות של מינים פולשים

מנחה: ד"ר נועה שנקר

איצטלנים (Chordata, Ascidiacea) הינם חסרי חוליות ימיים צמודי-מצע הניזונים ע"י סינון חומר אורגני מגוף המים ובעלי אורח חיים מושבתי או סוליטרי. האיצטלנים מהווים נדבך חשוב במארג המזון במגוון אקוסיסטמות ימיות.

איצטלנים נחשבים כנציגים חיים הקרובים ביותר של המיתרן הקדום ולכן הם נחקרים רבות, בתחומי האבולוציה ,ביולוגיה ההתפתחותית, האימונולגיה וכן בתחום התוצרים הכימיים הטבעיים, בעיקר בשל הפוטנציאל שלהם לתעשיית התרופות.

מחלקת האיצטלנים מכילה כ-3000 מינים, אותם ניתן למצוא בכל הנישות הימיות. לפי סקר ספרותי, ידועים כ- 57 מיני איצטלנים הנמצאים לאורך חופי הים התיכון של ישראל. זהו מספר חלקי בלבד, מכיוון שידוע שישנם כ-200 סוגים בים התיכון כולו.

מטרות המחקר הנוכחי הן: (1) לערוך מחקר השוואתי של פאונת האצטלנים לאורך חופי הים התיכון בישראל במצעים טבעיים ומלאכותיים, ולזהות משתנים עונתיים, גיאוגרפיים, וסביבתיים שמשפיעים על מפת הפיזור הנוכחית. (2) לזהות את סוגי האצטלנים שנאספו מבחינה מורפולוגית, ליצור  מגדיר אזורי, ולקדם את אוסף האצטלנים במוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט, על מנת  לאפשר מחקרים מולקולריים ומורפולוגיים בעתיד (3) לגלות את הרצף המולקולרי המאפיין את הדגימות שנאספו, לפשט את הזיהוי המדויק של המינים המקומיים והפולשים  של המדינות באזור, ולזהות את המקור של הזנים הפולשים.

מחקר זה יקדם את התחום הטקסונומי של איצטלנים בחופי הים התיכון  בישראל, עם דגש מיוחד על הגעתם ופיזורם של המינים הפולשים. 

תוכנית המענקים